Nikto nekontroluje, ako poslanci míňajú peniaze

24. február 2007

Tridsaťpäť miliónov korún, ktoré štát ročne minie na poslanecké kancelárie, nikto nekontroluje. Vedenie Národnej rady sa nezaujíma o to, či poslanci dodržiavajú pri ich zriaďovaní zákon, ani o to, či ich využívajú.

BRATISLAVA - Tridsaťpäť miliónov korún, ktoré štát ročne minie na poslanecké kancelárie, nikto nekontroluje. Vedenie Národnej rady sa nezaujíma o to, či poslanci dodržiavajú pri ich zriaďovaní zákon, ani o to, či ich využívajú.

Z aktuálneho zoznamu poslaneckých kancelárií sa pritom dá vyčítať, že mnohí poslanci sa snažia preliať čo najviac štátnych peňazí do svojich strán.

„Kancelária Národnej rady nemá zo zákona oprávnenie kontrolovať poslanecké kancelárie,“ informovalo tlačové oddelenie parlamentu. Na jednu kanceláriu pritom môže poslanec dostať od parlamentu mesačne až 27-tisíc korún. Vyše dvadsať poslancov si necháva uhrádzať od štátu plnú sumu bez ohľadu na to, či je kancelária v Bratislave, alebo v Kráľovskom Chlmci. Najdrahšie kancelárie sídlia práve v budovách, ktoré patria politickým stranám.

Jedenásť poslancov Smeru si napríklad prenajíma kancelárie za necelých 27-tisíc od Agentúry Smer v Bratislave, ďalší šiesti platia tejto firme alebo okresným organizáciám strany nižšie sumy.

Konateľkou Agentúry Smer je vládna hovorkyňa Silvia Glendová. Kým v minulom volebnom období zákon zamestnancom v štátnej službe takúto činnosť zakazoval, teraz to možné je. Vďaka zmenám, ktoré presadili poslanci zo Smeru. „Dnes je platný taký právny stav, ale podľa mňa je zlý. Základný princíp nestranného výkonu štátnej služby je spochybnený,“ hovorí bývalý šéf Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.

Na kanceláriách dávajú svojej strane zarobiť aj poslanci z HZDS. Vladimír Mečiar, Zdenka Kramplová a Viliam Veteška si prenajímajú kancelárie po 27-tisíc korún vo firme Salus, patriacej HZDS. Ďalší poslanec HZDS Ján Kovarčík si prenajíma za 27-tisíc kanceláriu od Okresného predstavenstva HZDS v Nitre.

„Prenájom kancelárií v straníckych centrálach alebo vo firmách poslancov a ich blízkych môže znamenať riziko, že sú peniaze daňových poplatníkov zneužívané, ale ešte ho nedokazuje,“ povedala Zuzana Wienková z Aliancie Fair-play.

Nikto nekontroluje ani to, či ceny zaplatené z peňazí daňových poplatníkov zodpovedajú cenám prenájmov nehnuteľností v jednotlivých regiónoch. Pavlovi Abrhanovi z KDH napríklad stačí 18 700 korún, aby si prenajal päť kancelárií v Leviciach, Zlatých Moravciach, Topoľcanoch, Nových Zámkoch a Komárne. Poslanec SMK Imre Andruskó fakturuje Národnej rade za kanceláriu v Komárne povolených 27-tisíc.

Kancelárie slúžia poslancom už šiesty rok hlavne na to, aby sa mali kde stretávať s voličmi. Nemajú však žiadne úradné hodiny a na webovej stránke Národnej rady sú iba ich adresy, bez akéhokoľvek mailového alebo telefonického kontaktu. Stretnutia s poslancami vybavujú ich asistenti, Národná rada však na internete nezverejnila ani ich telefónne čísla.

Pravda, 24.2.2007

Scrolltotop-sk