Janušek platil Zamedii aj za kožené notebooky a tričká

17. február 2009

Kožené notebooky, aktovky, peňaženky a bavlnené polokošele za milióny korún. Aj prostredníctvom nich propaguje Janušekovo ministerstvo výstavby čerpanie peňazí z eurofondov. Kontroly ÚVO a NKÚ naznačujú, že pri hľadaní dodávateľa aj uzatváraní zmluvy urobil rezort chyby.

Kožené notebooky, aktovky, peňaženky a bavlnené polokošele za milióny korún. Aj prostredníctvom nich propaguje Janušekovo ministerstvo výstavby čerpanie peňazí z eurofondov. Kontroly ÚVO a NKÚ naznačujú, že pri hľadaní dodávateľa aj uzatváraní zmluvy urobil rezort chyby. Premiér Robert Fico stále neoznámil, či budú dôvodom na odvolanie ministra Mariána Janušeka za SNS.

Spoločnosť Zamedia blízka šéfovi SNS Jánovi Slotovi si za dva roky vyfakturovala za služby asi 10 miliónov eur. Z faktúr, ktoré získala Aliancia Fair-play, vyplýva, že len za časť propagačných predmetov Janušek zaplatil takmer 166-tisíc eur (5 miliónov korún).

Nakúpil napríklad 1 500 tričiek, 150 kožených notebookov či 30 dámskych pracovných aktoviek. Či ceny za ne zodpovedajú cenám na trhu, nie je jasné. "Ministerstvo nám totiž nedalo kompletnú dokumentáciu, ako sme žiadali," uviedla Zuzana Wienková z aliancie.

Z dokumentov vyplýva, že len za jednu mapu Európskej únie a Slovenska si napríklad Zamedia vypýtala 2 987 eur (90-tisíc korún). Nadsadené sumy Janušek zaplatil spoločnosti Avocat za právne služby, vysoké ceny v porovnaní s cenami na trhu si Zamedia účtovala za reklamu v televízii a preklady.

Šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský (HZDS) naznačil, že Janušekov úrad urobil pri uzatváraní exkluzívnej zmluvy s konzorciom okolo Zamedie v hodnote asi 63 miliónov eur chyby. Nedostatky pri vypisovaní tendra našiel aj Úrad pre verejné obstarávanie. Podľa bývalej šéfky kontrolórov Márie Vermešovej však nešlo o zásadné porušenie zákona.

"K celej veci sa podrobnejšie vyjadríme až vtedy, keď budeme mať v rukách definitívny výsledok NKÚ a ÚVO," reagovala hovorkyňa rezortu výstavby Dagmar Vanečková. Rovnako reagovala aj SNS, ktorá za Janušekom stojí. Závery úradov už ministerstvo má, kontrola sa definitívne uzavrie, keď k nim zaujme stanovisko. To by malo byť do 27. februára

Až potom o Janušekovi rozhodne premiér Robert Fico, ktorý podľa hovorkyne Silvie Glendovej ešte výsledky nedostal. Hoci avizoval, že v podobných prípadoch bude konať do troch minút, na verdikt o Janušekovi čaká už vyše dvoch mesiacov.

www.pravda.sk, 17.2.2009

Scrolltotop-sk